Historia w tle


Klub Sosnowy zajmuje teren dawnego Folwarku Miedzeszyn. Wieś Miedzeszyn powstała ok. 1289 roku w rejonie dzisiejszego Wału Miedzeszyńskiego i Traktu Lubelskiego, należała do rodziny Zerzeńskich.

Od 1789 roku Miedzeszyn należał do Kanoników Regularnych Loretańskich Parafia Zerzeń. W XIX wieku Folwark należał do Karola Osterloffa. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Ksawery hrabia Branicki. Po II wojnie światowej dobra Folwarku Miedzeszyn zostały rozparcelowane i na obszarze ponad 100 ha powstały ogródki działkowe przekazane pracownikom warszawskich urzędów i  zakładów pracy. Sporo terenu przeznaczono pod zalesienie.

Budynek Klub Sosnowy powstał pod koniec ubiegłego wieku na terenie dawnego Folwarku Miedzeszyn. Architektura pałacu zrodziła się na podstawie projektów Jakuba Kubickiego (1758-1833), wybitnego warszawskiego architekta ucznia Domenico Merliniego, twórcę m.in. Pałaców w Radziejowicach, Witkowicach, Nadzowie, a przede wszystkim warszawskiego Belwederu i Arkad Kubickiego. Dzieła J. Kubickiego są charakterystyczne ze względu na typowe dla jego projektów architektonicznych elementy jak portyk kolumnowy i ryzalit ogrodowy. Sąsiadujący dwór inspirowany był wybitnym projektem Jana Heinricha młodszego powstałym w 1902 roku na zlecenie Stanisława Dłużewskiego w Dłużewie nad Świdrem. Wszystkie obiekty na terenie Klubu Sosnowego reprezentują dojrzałą fazę polskiego klasycyzmu i doskonale wpisują się w otaczającą przyrodę i nowe funkcje.

Call Now Button